سنگ لاشه ساختمانی یکی از اصطلاحات تخصصی در علوم معماری و مهندسی ساختمان است که یک مجموعه بسیار بزرگ را در برگرفته و شامل بسیاری از انواع سنگ های آذرین، رسوبی، دگرگونی و سنگ دست ساز بشر می گردد. معرفی تمامی سنگ های ساختمانی در اینجا نمی گنجد به همین علت این مطلب را صرفا به معرفی سنگ لاشه اختصاص داده ایم.

منظور از سنگ لاشه چیست؟

سنگ لاشه یا تخته سنگ، یکی از انواع سنگ های ساختمانی است که در زمره سنگ های دگرگونی قرار می گیرد. این سنگ بسیار سنگین است و چگالی بالایی دارد اما برای تزئینات ساختمانی بکار نمی رود و تقریبا به همان صورتی که استخراج شده است برای ایجاد بنا به کار گرفته می شود. سنگی که شباهت بسیاری به سنگ طبیعی دارد اما به وسیله تراشکاری بدین صورت درآمده است و در بسیاری از نماهای ساختمانی و یا سنگ فرش ها بکار می رود در زمره سنگ لاشه قرار نمی گیرد. بنابراین در صورتی که سنگ لاشه را تراشیده و چکش زنی کنند و یا اعمال دیگری را بر روی آن اجرا کنند از حالت سنگ لاشه خارج شده و در زمره دیگر اشکال سنگ ساختمانی قرار می گیرد. این مطلب را در مباحث بعدی و به صورت تفصیلی بررسی خواهیم نمود.

کاربرد سنگ لاشه

با توجه به هزینه بسیار بالای سیمان و عملیات های ساختمانی، استفاده از سنگ لاشه نه تنها از حیث اقتصادی کاملا مقرون به صرفه است بلکه باعث می گردد عملیات ساخت و ساز ساختمان در مدت زمان کمتری به پایان برسد. این سنگ در ساخت پل ها، راه سازی و دیواره های ساختمانی بکار می رود. از جمله دیگر کاربردهای این نوع سنگ می توان به تولید پودر سنگ اشاره نمود. پودر سنگ در بسیاری از صنایع مختلف و برای ساخت سنگ های دست ساز به کار می رود.

سنگ لاشه تراورتن چیست؟

این نوع سنگ لاشه که دارای خاصیت کربنات کلسیم است در صنایع و واحدهای صنعتی کاربرد داشته و حاصل استخراج گونه ای سنگ لاشه با عنوان سنگ تراورتن است. سنگ لاشه تراورتن در صنایع ذیل کاربرد دارد:

  • ساخت دیگ سنگی، ظروف سنگی، سر غلیان
  • ساخت مصنوعات هنری همچون مجسمه های سنگی و یادبودها
  • تولید پودر سنگ و خرده سنگ
  • تولید سنگ موزاییک، سنگ مصنوعی و سنگ پر کننده
  • استفاده در مصالح ساختمانی همچون تولید سیمان، شفته ریزی، ملات و بتن، شن و ماسه
  • استفاده در صنایع مربوط به محصولات شیمیایی همچون کود شیمیایی، حشره کش ها، پلاستیک سازی و …

سنگ لاشه ورقه ای چیست؟

سنگی که به صورت ورقه ای از بافت کوه ها و طبیعت استخراج می گردد و در بسیاری از ساخت و ساز های فنی و مهندسی کاربرد دارد، سنگ ورقه ای نام دارد. این سنگ کاملا به اشکال نامنظم استخراج شده و دارای ضخامتی در حدود پنج سانتی متر است. سنگ ورقه ای یکی از پر مصرف ترین سنگ های ساختمانی است که از قیمت بسیار مناسبی نیز برخوردار می باشد.

سنگ لاشه ورقه ای در رنگ های قهوه ای، قرمز، سبز، زرد و آبی موجود است. این سنگ از محل استخراج تا محل بکارگیری دچار برخی تغییرات ظاهری شده و بسیاری از آن ها شکسته می شوند. این شکستگی تنها تغییر ایجاد شده در سنگ لاشه ورقه ای پس از استخراج تا زمان کاربرد است.

سنگ لاشه ورقه ای در صورتی که مورد تراشکاری و یا چکش زنی واقع گردد، از مجموعه سنگ لاشه خارج شده و در زمره دیگر انواع سنگ ها ساختمانی قرار می گیرد.  این تغییر شامل تغییرات ایجاد شده بر اثر حمل و جابجایی و شکستگی های ایجاد شده در مسیر استخراج تا محل بکارگیری نمی گردد.

سنگ لاشه قواره و سنگ لاشه مالن چیست؟

یکی از اصطلاحات چالش برانگیز در وب سایت های مربوط به فروش سنگ و سنگ شناسی، سنگ لاشه قواره و سنگ لاشه مالون است. از لحاظ علمی چنین اصطلاحی صحیح نبوده و نمی توان اصطلاح سنگ لاشه را برای چنین سنگ هایی به کار برد چرا که سنگ لاشه دارای یک تعریف کاملا متمایز از سنگ قواره و سنگ مالن است. این سنگ ها طی عملیات مختلفی از جمله چکش زنی و تراشکاری آماده استفاده می گردند اما سنگ لاشه بدون هیچ گونه تغییر خاصی در ساخت و سازهای معماری بکار می رود.

هم اکنون در بسیاری از وب سایت ها شاهد اصطلاحاتی نظیر فروش سنگ لاشه قواره و یا فروش سنگ لاشه مالون هستیم، هر چند این اصطلاحات بسیار رایج شده و تقریبا تمامی اهل فن نیز بدین صورت سخن می گویند اما اصطلاح فروش سنگ قواره و فروش سنگ مالن صحیح تر و علمی تر است.

قیمت سنگ لاشه

سنگ لاشه یکی از ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین سنگ های ساختمانی است که هم اکنون در تمامی کشورهای جهان و برای تامین نیازهای شخصی همچون ساخت و ساز ساختمان های مسکونی و ارائه خدمات عمومی همچون ساخت پل ها و یا راه سازی بکار می رود.

لازم به ذکر است که با توجه به طبیعی بودن و بازگشت زود هنگام این نوع سنگ به طبیعت، مورد حمایت سازمان های حمایت از محیط زیست نیز قرار دارد. این امر باعث شده است تا قیمت سنگ لاشه در مقایسه با قیمت دیگر انواع سنگ های ساختمانی بسیار کمتر و مقرون به صرفه تر باشد.

دیگر سنگ هایی که با پیشوند – لاشه – به فروش می رسند، همچون سنگ قواره، مالن و … به علت  عملیات تراش زنی، چکش زنی و در برخی از موارد به علت رنگ آمیزی و … با قیمت بیشتری به بازار هدف عرضه می گردند.

خرید سنگ لاشه

خرید سنگ لاشه طبیعی که برای استفاده در صنایع مختلف به کار نمی رود و صرفا برای ساخت و ساز های ساختمانی مورد استقاده واقع می گردد، امروزه از رونق بسیار بیشتری در مقایسه با سالیان قبل برخوردار است. بسیاری از شرکت های داخلی مبادرت به فروش سنگ لاشه با قیمت های مختلف نموده اند.

فروش سنگ لاشه تراورتن در سطح کمتری صورت گرفته و می توان گفت نود درصد از توان معادن در این زمینه بلا استفاده مانده است. شما می توانید جهت خرید سنگ لاشه و یا خرید دیگر سنگ های ساختمانی به وب سایت سنگ میگون مراجعه کنید. این شرکت قیمت سنگ لاشه را با توجه به کیفیت، دوام و ماندگاری آن تعیین نموده و در معرض فروش قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست